Karty płatnicze

Bank

Karty płatnicze

Postautor: Bank » 03 lut 2010, 03:04

Prezes UOKiK wystąpił do poszczególnych banków wskazując nieprawidłowości stwierdzone w trakcie analizy wzorców stosowanych przy zawieraniu umów o korzystanie z kart płatniczych.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbadał wzorce stosowane przy zawieraniu umów o korzystanie z kart płatniczych (debetowych, kredytowych i obciążeniowych) przez trzynaście banków: Bank Zachodni WBK, BPH, Citibank Handlowy, EuroBank, ING Bank Śląski, Lukas Bank, mBank, Millennium, Multibank, Pekao SA, PKO BP, Raiffeisen Bank Polska oraz Volkswagen Bank Polska.
Wyniki analizy, choć w zasadzie pozytywne, dostarczyły jednak pewnych obaw o naruszanie praw konsumentów.


Pierwsza dotyczy trybu zawierania umów. W opinii UOKiK rzetelność udzielanej przy zawieraniu umowy informacji, nie jest zadowalająca.
Banki dowolnie i sprzecznie z prawem kształtują odpowiedzialność klienta za operacje dokonane po utracie karty, lub też w sposób niedostateczny wywiązują się z obowiązków informacyjnych w tym zakresie. UOKiK krytykuje banki za to, że stosują niewzruszalne domniemanie, iż użycie PIN przez osobę trzecią stanowi dokonanie nieuprawnionej operacji z winy klienta.
Banki bezprawnie zastrzegają opłaty od różnych czynności, lub też zbyt arbitralnie ustalają sposób oznaczania ich wysokości. Chodzi np. o opłaty za rozpatrzenie nieuzasadnionej reklamacji, czy za dochodzenie należności od klienta.
UOKiK jest zaniepokojony potrącaniem zadłużenia z tytułu karty kredytowej z innych rachunków.
Inne dostrzeżone nieprawidłowości to:
- uzależnianie decyzji o odblokowaniu karty płatniczej od swobodnego uznania banku,
- zastrzeganie, że w przypadku zadłużenia różnie oprocentowanego pierwsze spłacane są nie długi najdawniejsze - zgodnie z kodeksem cywilnym - lecz najniżej oprocentowane, co wiąże się z dalszym naliczaniem wyższych odsetek,
- informowanie o zmianach opłat i prowizji wyłącznie w lokalu banku i na stronie internetowej,
- pobieranie odsetek od zaległych odsetek,
- wyłączenie swojej odpowiedzialności za rozpatrzenie reklamacji przez organizacje wydające karty - na przykład Visa, MasterCard.


Ostatnio przesunięty w górę 03 lut 2010, 03:04 przez: gość forum.

meble kuchenne 4 poziom opinie

Wróć do „Banki”

Created by Matti from StylesFactory.pl and Warlords of Draenor
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl
 

 

cron